TIDNINGEN MISSIONSKYRKAN | NR 4 2013

Observera

Denna text publicerades första gången den 4 maj, 2013. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Tidningen Missionskyrkan - maj 2013 | Tibro

Daniel Demming är pastor i Immanuelskyrkan i Skövde. I maj predikar han i Tibro missionskyrka. Han är uppväxt i Särö strax söder om Göteborg och har ett stort sportintresse och då särskilt fotboll, Premier League, Liverpool och Änglarna. Idag bor han som sagt i Skövde tillsammans med sin fru Anna och deras två barn, Josefina 4 år och Jonathan 1 år. Sina studier till pastor genomförde Daniel på Teologiska Högskolan i Stockholm samt ett år i Chicago på North Park Theological Seminary.

Läs: Tidningen Missionskyrkan 2013-4