Tidningen Missionskyrkan | Jubileumsutgåva

3 december 2017 firade vi 50-årsjubileum! Och vi kan nu fastställa att den ”nya missionskyrkan” blev bara 50 år, inte en dag äldre! För samma dag, 3 december fast 50 år senare, heter inte kyrkan ”Missionskyrkan” längre utan nu heter den ”Equmeniakyrkan”!

Observera

Denna text publicerades första gången den 10 december, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

3 december 2017 firade vi 50-årsjubileum! Och vi kan nu fastställa att den ”nya missionskyrkan” blev bara 50 år, inte en dag äldre! För samma dag, 3 december fast 50 år senare, heter inte kyrkan ”Missionskyrkan” längre utan nu heter den ”Equmeniakyrkan”!

Visst, det är samma kyrka, samma byggnad, samma innehåll, samma verksamhet, samma längtan, samma hopp, samma glädje, samma uppdrag, nämligen att vara en kyrka inte bara för sina medlemmar utan för dig som finns här i Tibro.

Varför byta namn? Det enkla svaret på den frågan är att det kyrkosamfund som vi tillhör har bytt namn och då är det naturligt att de lokala kyrkorna också använder det nya namnet. Det blir tydligare och enklare för alla.