Tibro SMU Beach 2013 – Se filmen

Observera

Denna text publicerades första gången den 2 juni, 2013. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Tibro_SMU_Beach_2013

Sedan några år tillbaka kan man i Tibro känna sanden mellan tårna utan att behöva åka till stranden. Missionskyrkans ungdomar har nämligen anlagt en beachvolleyboll-plan i centrala Tibro där de grillar och spelar beachvolley på somrarna. Pågrund av att det blivit så populärt har man nu anlagt ytterligare en plan bredvid den första, och den invigdes i fredags med en stor turnering. 12 lag gjorde upp om titeln ”Tibro SMU Beach 2013”. Ett femtiotal åskådare i alla åldrar samlades under kvällen och satt i gräset, åt nygrillade hamburgare, och hejade på sina favoritlag. Efter grundspelet gick 8 lag vidare till slutspelet och efter den intensiva finalen gick Albin Andersson och Isak Nero vinnande ur turneringen.