”En doft av sommar” – Midsommar på Missveden

Observera

Denna text publicerades första gången den 27 maj, 2010. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Det blir temat för Johan och Nina Abrahamssons framträdande på årets midsommarfirande i Missveden utanför Hjo. Johan och Nina är en stark musikalisk duo som sjunger och spelar från en bred repertoar. I år får Missvedens midsommarfirare njuta av både ord och toner i musikandakten som leds av Lars Holmberg. En kollekt kommer att tas upp till förmån för Diakonia och Haiti.

Traditionsenligt blir det dans kring midsommarstången under ledning av Sören Frid. Det kommer även att erbjudas aktiviteter av olika slag för barn och vuxna. För den som vill fika eller köpa enklare grillad mat kommer det att finnas möjlighet att göra det under hela kvällen.

Midsommarfirande på Missveden är ett samarrangemang mellan missionskyrkorna i Hjo, Tibro och Värsås.

Kom och var med att deltaga, dansa och njuta av sommarens dofter!