Solbackens förskola söker förskollärare/vikarierande rektor

Barn som bygger med klossar

Solbackens förskola är en fristående förskola i Tibro kommun. Equmeniakyrkan i Tibro är huvudman för förskolan som har två avdelningar och arbetar med en kristen profil. Då förskolan är liten har vi ett gott samarbete mellan avdelningarna och god kontakt med alla barn och föräldrar. Vi arbetar för att barnen ska få en lustfylld och lärorik tid på förskolan där den Gyllene regeln genomsyrar vårt förhållningssätt gentemot varandra.

Arbetsbeskrivning

Du ska tillsammans med kollegor leda och organisera det pedagogiska arbetet med barnen utifrån gällande styrdokument. Du ska systematiskt dokumentera och utveckla verksamheten samt ansvara för individdokumentation. Samverkan med föräldrar och arbetet med den kristna profilen är andra betydelsefulla uppgifter.

Vi söker dig som delar grunden i vår kristna profil och är en god ledare och förebild. Du skall ha ett professionellt förhållningssätt gentemot barn, föräldrar, kollegor och huvudman.

Stor vikt läggs vid personlig lämplighet, kreativitet och förmåga att söka kunskap och inspiration.

Du blir ansvarig för att förskolans profil efterföljs, utvecklas och utvärderas och att förskolans verksamhet följer läroplanen. I tjänsten som rektor för förskolan ingår att utveckla verksamheten och att tillsammans med övrig personal leda och styra det dagliga arbetet.

Anställningsvillkor

Du blir anställd på en tillsvidareanställning som förskollärare i verksamheten och har uppdraget som vikarierande rektor fram till 2023-12-31. Uppdraget som rektor kan ev. komma att förlängas.
Tjänsten fördelas på 50% som förskollärare i barngruppen och 50% vikarierande rektor.
Tjänsten är ett fint tillfälle att pröva att vara rektor i en väl fungerade och stabil verksamhet.

Kvalifikationer

Legitimerad förskollärare, genomgången rektorsutbildning är meriterande.
Utbildning som prövas likvärdigt.
Övriga meriter och kompetens
Ledarutbildning/erfarenhet av ledarskap.
Flexibilitet och god förmåga att strukturera, planera och inspirera.

Tillträde

2022-12-01 eller enligt överenskommelse

Välkommen med din ansökan via mail senast 2022-10-31.
Maila din ansökan till styrelsen@solbackentibro.se
Urval och intervjuer sker fortlöpande under annonseringstiden.

Kontakt

Har du frågor om tjänsten kontakta gärna

Rektor Cecilia Larsson 0705-92 05 59
cecilia@solbackentibro.se

Ordförande för Solbackens styrelse Malin Eriksson 0709-72 14 02
styrelsen@solbackentibro.se

www.solbackentibro.se