Lediga tjänster på Solbackens förskola i Tibro

Kom och jobba på församlingens förskola Solbacken! Vi är en liten förskola med två avdelningar och arbetar utifrån en kristen profil där den Gyllene regeln genomsyrar vårt förhållningssätt gentemot varandra.

Barn med löv

Solbackens förskola är en fristående förskola i Tibro kommun. Equmeniakyrkan i Tibro är huvudman för förskolan som har två avdelningar och arbetar med en kristen profil. Då förskolan är liten har vi ett gott samarbete mellan avdelningarna och god kontakt med alla barn och föräldrar. Vi arbetar för att barnen ska få en lustfylld och lärorik tid på förskolan där den Gyllene regeln ska genomsyra vårt förhållningssätt gentemot varandra.

Arbetsbeskrivning

Du ska tillsammans med kollegor leda och organisera det pedagogiska arbetet med barnen utifrån gällande styrdokument. Du ska systematiskt dokumentera och utveckla verksamheten samt ansvara för individdokumentation. Samverkan med föräldrar och arbetet med den kristna profilen är andra betydelsefulla uppgifter.

Kvalifikationer

Förskollärare eller utbildning som kan prövas likvärdig.

Anställningsvillkor

Anställningsform: Tillsvidare
Omfattning: 55-100%
Individuell lönesättning
Tillträde: 2021-01 eller enligt överenskommelse

Antal platser

2

Kontakt

Cecilia Larsson
Rektor
0705-920559
info@solbackentibro.se

Välkommen med din ansökan via mail senast 2020-12-01.

Urval och intervjuer sker fortlöpande under annonseringstiden.

(Önskas mer information besök gärna vår hemsida: solbackentibro.se)

Ansökan och även frågor tar vi emot via mail: info@solbackentibro.se

Vi undanber oss kontakt med annonsörer och bemanningsföretag under rekryteringen!